Hlavní přednášející

Andrew Hoskins

Andrew Hoskins vystoupí na konferenci 17. října v 10.15 v Zelené aule Multifunkčního informačního a vzdělávacího centra UJEP s přednáškou s názvem Zapomínání nejlépe zdokumentované války v dějinách: nová digitální válka o paměť a 17. října od 14.45 povede na FF UJEP seminář Digital Memory Studies.

Zapomínání nejvíce zdokumentované války v dějinách: nová digitální válka o paměť, 17. října 2024, 10.15 – 11.45, Zelená aula Multifunkčního informačního a vzdělávacího centra UJEP, Pasteurova 3544/1, Ústí nad Labem 400 01

Od poloviny desátých let 21. století probíhá boom transformující paměť, a to ohromující rychlostí a v ohromujícím měřítku. Jedná se o boom paměti spojené s jednotlivci a jejich okolím. Ještě nikdy jednotlivec nevytvářel a nesdílel tolik informací o sobě a svých zkušenostech. Miliony zpráv, obrázků a videí, které se valí z chytrých telefonů, dělají z ruské války proti Ukrajině zcela jistě nejvíce zdokumentovanou a nejvíce personalizovanou válku v dějinách. Vojáci, civilisté, novináři, oběti, humanitární pracovníci, prezidenti, novináři, ti všichni vteřinu po vteřině zaznamenávají a nahrávají své zážitky a vidění událostí, sledují každý zvrat. Bojiště se zdá být otevřené všem. To však není všelék ani na porozumění válce, ani na její připomínání. Namísto toho sociální média vytvářejí válku a paměť na ni k obrazu svému, prostřednictvím boje o pozornost, dezinformací a roztříštěné reality. Vyberte si svůj vlastní feed, vyberte si svou vlastní paměť. V přednášce si položíme otázku, jaká paměť a historie by mohla – nebo také nemusela – vzejít z rusko-ukrajinské války? Kdo a jak zajistí její minulost?

Přednáška proběhne v anglickém jazyce s tlumočením do češtiny.

Master class Digital Memory studies, 17. října 2024, 14.45 – 16.15, Filozofická fakulta UJEP, Pasteurova 13, Ústí nad Labem 400 96

Během setkání se budeme zabývat přínosem interdisciplinární práce v oblasti digitálních paměťových studií (digital memory studies) pro porozumění probíhajícím proměnám médií a technologií, které určují, jak, proč a kým jsou individuální, kulturní a společenské minulosti přetvářeny, rozkládány a zapomínány. Za tímto účelem čerpám z téměř třicetiletého výzkumu vztahu mezi médii a pamětí, včetně nejnovějšího výzkumu toho, jak je paměť stále více formována aktéry, technologiemi a procesy ve společnostech, které jsou zaplaveny daty.

Seminář proběhne v anglickém jazyce na základě četby. Počet míst je naplněn.

Andrew Hoskins je profesorem na Univerzitě v Glasgow. Ve svém interdisciplinárním výzkumu usiluje o porozumění způsobům, jakými je společnost proměňována digitálními technologiemi a médii. Zaměřuje se zejména na oblasti paměti, zapomínání, soukromí, bezpečnosti a také na vliv technologií na povahu, prožívání i důsledky válečných konfliktů. Andrew Hoskins je spoluzakladatelem odborných časopisů Journal of Memory, Mind & Media (Cambridge University Press), Memory Studies (SAGE) a Digital War (Palgrave Springer).  

Foto: Archiv A. Hoskinse